Marsovské meteority

Meteority pocházející z planety Mars jsou mou nejoblíbenější skupinou ze všech dosud známých meteoritů. K planetě Mars jsem měl pozitivní vztah již od dětství, kdy jsem s otcem hrával počítačovou hru DOOM, která se odehrává právě na planetě Mars a jeho měsících. Ovšem fakt, že má nejoblíbenější barva byla vždy oranžová nejspíš vysvětluje vše.

Více zde... 

Trinity

Padlý anděl, nebo svatá trojice? 

Může se zdát, že článek o prvním jaderném testu s názvem Trinity, který jsem se rozhodl napsat zcela nekoresponduje s oblastmi, kterým se RuniverzuM věnuje. Ačkoli se provázanost může zdát velmi vzdálená, troufám si říci, že opak je pravdou. Pojem Trinity je velmi rozsáhlý a dotýká se širokého spektra oblastí. Nejzajímavější oblastí z pohledu Runiverza je pak "vedlejší produkt" prvního jaderného testu.

Více zde... 

Schreibersit

Meteorický minerál nebo produkt blesku?

Vesmírný prostor je protkaný záhadami, které lidstvo během své existence stále nedokázalo rozluštit. Vedle neobjasněných záhad, kde si budeme muset vystačit pouze s teoriemi, jsou tu hmatatelné části skládanky, které dopadají na povrch naší domovské planety. Samozřejmě mám na mysli meteority. Záhady obecně mne už od dětství zajímaly a přesto, že již do kosmické mineralogie začínám pomalu pronikat, jsou pro mne meteority, jejich vznik, původ a složení stále velkou fascinací. Třetí článek na Runiverzu jsem se rozhodl věnovat minerálu Schreibersit, který se vyskytuje především v meteoritech.

Více zde...

Členství v I. M. C. A.

Moje cesta za členstvím v prestižní celosvětové asociaci sběratelů meteoritů https://imca.cc/ oficiálně začala dne 12. 6. 2022 podáním přihlášky. Zhruba o tři týdny později, dne 4. 7. 2022 mi byla doručena zpráva, že představenstvo odhlasovalo moji žádost.

Stal jsem se členem I. M. C. A č. 4043!!!


Více zde...  

Úvod do Runiverza

Úvodní článek na mém webu jsem se rozhodl věnovat často kladeným otázkám. Obecné povědomí o meteoritech a zajímavostech okolo nich je většině stále skryto. To je důvod, proč jsem se rozhodl na mém webu věnovat také článkům.


Více zde...